2108/​741

Saxbo, Erik Juul Busch, Cohr

Sennepskrukke af stentøj, dekoreret med gråbrun og rødbrun glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, 78. Udført 1937–1949. Låg og sennepsske af sølv. Låg med lågknop i form af drueklase. Udført og stemplet hos Erik Juul Busch. Vægt 27 g. H. inkl. låg 9. Ske udført og stemplet hos Cohr. L. 10,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låg med enkelte huller i drueklase. Ske med nogle skader / revner i ståldel.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK