Samling sølv og sterlingsølv bestående af sauceskål, 8+1 kuvertaskebægre, strøbøsse, skrin, vievandskar, to tesier hvoraf den ene med stand, to bægre og et par lysestager. Mestre Hans Hansen, 1959, Grann & Laglye, 1919 m.fl. Danmark, Sverige m.fl. 19.-20. årh. Vægt ca. 1994 gr. H. 7–21,5. L. 8–12,5. (20)
Litteratur: Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994, nr. 444 ill. s. 184.
Olie/eddikesæt og tre æggebægre med skeer og holder af pletsølv medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tesi og bægre graveret. Stager løse og skæve.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
17 bud