2109/​122

Frisisk vægur i kasse med front af messing monteret på træ, hvidmalet urskive dekoreret med landskab og bladværk, sider med figurer. 19. årh. H. 69.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Afslag. Lodder and pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag