2131/756
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Diplomat”. Sæt på seks armstole af teak, betrukket i sæde og ryg med mørkblåt uld. Model FD 209. Udført og mærket med blikskilt hos CADO (France & Søn). (6)
Litteratur: Mobilia nr. 96, 1963.
France & Søn katalog 1968.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
17 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||