1721/1526
To mortere af messingmalm, den ene dateret 1777 og med tilhørende pistil H. 9 cm, lysesaks af messing samt et lågkrus af tin med ciseleret dekoration H. 19,5 cm. 18–19. årh. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag