1738/644
Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Skyer”. Sign. på bagsiden samt titel. Mixed media på papir. Bladstørrelse 43×59.
Proveniens: Billedkunstner Nils Erik Gjerdevik (1962–2016).
Minimale håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 19. september 2017
Vurdering
Hammerslag
12 bud