Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
Kunstnerens hustru iført en blå-grøn hat og løs sommerkjole. Sign. C. Budtz M. Olie på lærred. 66×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 469, 1985 nr. 217. Nedarvet i kunstnerens familie til i dag.
Enkelte mindre retoucheringer. Enkelte afskalninger og mindre krakeleringer. Et mindre hul.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020