2221/512
Svend Aage Holm Sørensen (f. 1913, d. 2004)
Et par store væglampetter af messing i svungen organisk form, hver med to blus med skærme udsmykket som blomster. L. 80. (2)
formgivet til etablissement “Valencia”, København. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1949.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere svejsninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022
Vurdering
Hammerslag