2014/​726

William Watting, tilskrevet (, Danmark. 20. århundrede.)

Cirkulært sofabord af nøddetræ opsat på seks stk. ottekantede ben, top med let kehlet kant. H. 56. Diam. 99.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt afslag. Top med nogle skjolder, lak med krakkeleringer.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK