2045/790
Fulvio Bianconi (f. Padua 1915, d. 1996)
“A fasce orizzontali”. Flakon af lyst gult glas indlagt med orange bånd. Syrestemplet Venini, Italia. Udført 1960–1970'erne hos Venini, Murano, Italien. H. 30,5.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag