1722/3
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
“Christian Væver i Rønnebæk”. Sign. H. A. Brendekilde 1911. Olie på lærred. 62,5×77.
Behov for let overfladerensning. Enkelte krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017
Vurdering
Hammerslag