“Et russisk linieskib til ankers”. 1826. Usigneret. Betegnet 5. Nov. 1826, samt A. 595. Betegnet “17” på det underliggende papir. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 12,5×17,5.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, 1854 nr. 595.
Papiret er gulnet. Papirfold ved øverste højre hjørne.
Kunst på papir, 3. august 2020
15 bud