1432/142
To par frisiske brudestole af bemalet fyrretræ, rygstykker med intarsia, det ene par med initialer og årstal, sæder af flet. 19. årh. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ormehuller. To sæder trænger til udskiftning. Flænger i træ.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag