836/​199

Russisk safir- og diamantvedhæng af 14 kt. guld i form af den mitrakronede, kejserlige russiske dobbeltørn, prydet med facetsleben gul safir på ca. 4.00 ct., omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Ej stemplet. H. 2,5. B. 2. Originalt etui, prydet med den russiske dobbeltørn på lågets forside, af rødt læder, silke og fløjl, medfølger. Kæde af 14 kt. guld fra det 20. årh.s anden halvdel medfølger. L. 40.

Proveniens: Vedhænget var oprindelig en slipsenål og blev foræret til ejers farfar af Zar Nikolaj 2. og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland. Farfaren var telegrafist, og stod til rådighed for det russiske kejserpar på Fredensborg Slot i slutningen af 1890'erne. Omkring 1915 blev slipsenålen ændret til nuværende vedhæng, da telegrafisten skænkede smykket til sin kone. Eventuelle stempler har antagelig været i den nu fjernede nål.

Russisk kunst, møbler og varia, 28. november 2012

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag