2026/6008
Dan Turèll (b. Vangede 1946, d. 1993)
Dan Turèll: The Total-Copy System. Third Eye Inc., April 1971. Orig. omslag. Med tydelige brugsspor. Vedlagt håndskrevet hilsen til Jacob Ludvigsen fra Dan Turèll.
Litteratur: Movin, Møller Rasmussen and Schnack (red.): Dan Turèll - hele historien. 2015, s. 434.
Proveniens: Journalist og reklamemand Jacob Ludvigsen (1947–2017).
Auction
Jacob Ludvigsen's Turèll Collection, 23 June 2020
Category
Estimate
Sold
Price realised
One bid
When | Bidder | Bid |