2026/​6008

Dan Turèll (b. Vangede 1946, d. 1993)

Dan Turèll: The Total-Copy System. Third Eye Inc., April 1971. Orig. omslag. Med tydelige brugsspor. Vedlagt håndskrevet hilsen til Jacob Ludvigsen fra Dan Turèll.

Litteratur: Movin, Møller Rasmussen and Schnack (red.): Dan Turèll - hele historien. 2015, s. 434.

Proveniens: Journalist og reklamemand Jacob Ludvigsen (1947–2017).

Auction

Jacob Ludvigsen's Turèll Collection, 23 June 2020

Category
Estimate

3,000–4,000 DKK

Sold

Price realised

1,500 DKK

One bid

When Bidder Bid
1,500 DKK