2436/635
“Interdane”. Et par indstillelige lænestole med drejestel af forkromet metal, betrukket med rødt skind. Udført og mærket hos Trio-Line. 1990'erne. (2)
Stolen vandt prisen Danish Design Award i 1991.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag