Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Vasilijkatedralen på Den Røde Plads, Moskva”. Sign. Scherfig 1950. Tempera på masonit. 78×61
Litteratur: Lena Lamberth: “ Scherfig Katalog. Samlet fortegnelse over Hans Scherfigs billedkunst 1905–1979”, 2006, nr. 432, gengivet helsides i farver side 107. Proveniens: Arkitekten Edvard Heiberg (1897–1958). Siden nedarvet i dennes familie.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017