Bo Kristiansen (f. Göteborg 1944, d. København 1991)
Rund vase af stentøj med indridsede bogstaver i relief modelleret med cirkulær munding. Dekoreret med mørkebrun, rødbrun, gråbrun, sort og gråhvid glasur. Sign. monogram. Unik. H. 25. Diam. 27. Mundingens indv. diam. 4,2.
Få overfladeridser og mærker. Ellers intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
35 bud