2446/​7571

Axel Wilmar (f. København 1913, d. 1989)

Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35×42. Uindrammet.

Proveniens: Familien Andersson har drevet Per Ekström Museet på Öland gennem en lang årrække. Familien satte sig desuden for at skabe den største samling af dansk konkret kunst udenfor Danmark. Et forehavende der på smagfuld og imponerende måde manifesterer sig i samlingens nøje udvalgte hovedværker af kunstnere fra primært kunstnergrupperne linien I, II og III. Mange af værkerne har gennem tiden været udlånt til forskellige museer og udstillinger og er rigt gengivet i kunsthistorisk litteratur; værd at bemærke er den store retrospektive Linien II udstilling på Statens Museum for Kunst i 1988, hvor adskillige af samlingens værker var repræsenteret.

Mindre krakeleringer. Rep?

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?