2048/​264

Juana Romani (f. Velletri 1869, d. 1924)

“Adele”. Portræt af en pariserinde med pelskåbe og stor hat. Sign. Juana Romani Paris 1902. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 47×36.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion, 1344, 2013 nr. 111.

Lille rift i nedre venstre hjørne. Minimale ridser i højre side. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK