Juana Romani (f. Velletri 1869, d. 1924)
“Adele”. Portræt af en pariserinde med pelskåbe og stor hat. Sign. Juana Romani Paris 1902. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 47×36.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion, 1344, 2013 nr. 111.
Lille rift i nedre venstre hjørne. Minimale ridser i højre side. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020