Samling af mindre russiske ikoner:
Johannes døberens afhugget hoved. Tempera på træpanel. 19. årh. 13,5×11. Gudsmoderen “Den ubrændelige tornebusk”. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. 18/19. årh. 11×9. To helgene herover Mandylion monteret med messing oklad. 19. årh. 9×8,5. To Kristus Pantokrator ikoner. Begge tempera på træpanel. 1800–1900. 18,5×15. 11×13. Den trehåndede Gudsmoder. Tempera på træpanel. Ca. 1900. 13,5×11,5. Helgen. Tempera på træpanel. Ca. 1900. 11,5×9. (7).
13,5×11: Ridser og mærker. 11×9: Revnet/limet. Afslag på kanter. Mindre krakeleringer samt afskalninger. 18,5×15. 11×13: Afslag på kanter. Ridser og mærker. 13,5×11,5: Ridser og mærker. 11,5×9: Ridser og mærker. 9×8,5: Ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020