877/591
Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968)
“Søndermarken”. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 101×111.
Udstillet: “Erik Hoppe - Farve, sol og sind”, Nivågaards Malerisamling, 2003, kat. nr. 26.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018
Vurdering
Hammerslag