2137/864
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 11”. Armstol med kopstykke af ask, stel af stål, betrukket i sæde med sort skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skind med senere sort farve.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud