2314/129
Dansk fiskeformet hovedvandsæg af sølv, oplukkeligt hoved, indvendigt forgyldt, med øjne af røde glasflusser og oplukkelig mund. Stemplet med mestermærke i mund. Mester Erich Erichsen Lindal, Svendborg 1760–1784. Vægt 35 g. L. ca. 8 cm.
Hovedet let løst - let bulet kant. Et øje med to revner. Krop med bulet kant samt med fire små hul-perforeringer, lille perforering og enkelt små revner. Nedre del af hale let løs.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023
Vurdering
Hammerslag
17 bud