2314/​129

Dansk fiskeformet hovedvandsæg af sølv, oplukkeligt hoved, indvendigt forgyldt, med øjne af røde glasflusser og oplukkelig mund. Stemplet med mestermærke i mund. Mester Erich Erichsen Lindal, Svendborg 1760–1784. Vægt 35 g. L. ca. 8 cm.

Hovedet let løst - let bulet kant. Et øje med to revner. Krop med bulet kant samt med fire små hul-perforeringer, lille perforering og enkelt små revner. Nedre del af hale let løs.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

17 bud

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK