2125/7009
Maskeopsats af udskåret patineret træ med rester af sort pigment og hvid kaolin. Ibo folket, Nigeria. H. eks. stand 28 cm.
Proveniens: Ex Diamondstein Tribal Art Gallery, Californien, USA.
Tribal art, 27. juni 2021
Vurdering
Hammerslag