2040/1189
Safir- og diamantring af 8 kt. rhodineret guld prydet med oval facetslebet safir omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.80 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: SI-P. B. ca. 1,8 cm. Str. ca. 55.
Stemplet 375 (9 kt.).
Fremstår med minimale alders- og brugsspor.
Smykker og Fashion, 30. september 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud