2146/869
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
”Krukke med lille krave”. Fire vaser af blåt glas. Sign. og nummererede monogram, Holmegaard. 1966. H. 13–27. Diam. 13–25. (4)
Serien er fremstillet i begrænset antal.
Litteratur: Per Lütken, “Glas er liv”, planche 172.
Få brugsspor.
Moderne kunst og design, 16. november 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud