I. C. Dahl (f. Bergen 1788, d. Dresden 1857)
Norsk kystparti. Storm. Tryksign. Dahl 1819. Radering monteret i passepartout. Lysmål 12.5×16.5 cm. “Sølv”-ramme.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 732, 2004 nr. 2078.
Let gulnet. Undersøgt i rammen.