1502/1502
Victoriansk lygteur med spilleværk, kasse af eboniseret træ med forgyldte bronzer, værk med otte klokker og kvarterslag, forsølvet timekrans, silent-chime, slow - fast, chime on 8 bells - Westminster chimes. 19. årh.s slutning. H. 61. B. 35. D. 29.
Nøgle og optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Enkelte splitter i urkasse.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
15 bud