12027/​202

Et par højryggede danske armstole af mørkbejdset bøgetræ. Barokstil, 20. årh.s begyndelse. (2).

Proveniens: Villa Mira Mare i Vedbæk.

Bagbenene tilsyneladende let afkortede. Små stykker træ medfølger. Desuden almindelige brugs- og alderstegn.

Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag