12027/202
Et par højryggede danske armstole af mørkbejdset bøgetræ. Barokstil, 20. årh.s begyndelse. (2).
Proveniens: Villa Mira Mare i Vedbæk.
Bagbenene tilsyneladende let afkortede. Små stykker træ medfølger. Desuden almindelige brugs- og alderstegn.
Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020
Vurdering
Hammerslag