2103/​504

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående to-personers sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med rødt patineret skind. Model 2212. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik i 1980'erne. L. 158.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK