2103/504
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med rødt patineret skind. Model 2212. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik i 1980'erne. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag