2132/8513
N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
Studie af almuefolk. Usigneret. Blyant og pen på papir. Bladstørrelse 21,5×26,5.
Proveniens: Museumsbygningens auktioner august 2001 nr. 21.
Monteret på papir. Let gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag