2132/​8513

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

Studie af almuefolk. Usigneret. Blyant og pen på papir. Bladstørrelse 21,5×26,5.

Proveniens: Museumsbygningens auktioner august 2001 nr. 21.

Monteret på papir. Let gulnet. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 9. august 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK