2414/209
Russisk ikon med fremstilling af Skytsenglen, flankeret af helgenerne Skt. Simeon og Skt. Nikita. Tempera på træpanel. 19. årh. 35×30 cm.
Flere små krakeleringer; enkelte afslag, ridser og retoucheringer. Rester af maling fra væg.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag