2414/​209

Russisk ikon med fremstilling af Skytsenglen, flankeret af helgenerne Skt. Simeon og Skt. Nikita. Tempera på træpanel. 19. årh. 35×30 cm.

Flere små krakeleringer; enkelte afslag, ridser og retoucheringer. Rester af maling fra væg.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK