Fritz Kraul (f. Altona 1862, d. København 1935)
En mand siddende med sin hund ved kakkelovnen. Sign. F. Kraul 1887. Olie på lærred. 28×23.
Enkelte minimale afskalninger og langs indre kant af blændramme minimale krakeleringer. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. juni 2023