2014/​534

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

Rektangulært sofabord med tilspidsende ben og sprosser af teak. Top af riopalisander med profileret kant. Udført ca. 1960'erne hos snedkermestrene Christensen & Larsen. H. 48. L. 159,5. B. 56.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Generel god stand, herunder ridser og mærker. Mindre afslag på et hjørne af sarg. Top med krakeleringer i lak, let hævet finér. Undersiden af top med finérafslag.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag