2048/​897

Dansk møbeldesign

Sæt på fire spisebordsstole med ryg af teak og stel af bøg. Sæde betrukket med rødt stribet uld. Udført og stemplet hos Slagelse Møbelværk. (4)

Litteratur: “Bygge og Bo, Tidskrift for alle hjem”, bind 2–3, 1951. S. 27.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds samt nogle defekter.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK