2415/​1189

Røgkvartssmykkesæt af forgyldt sølv og 14 kt. guld bestående af et par øreclips og ring hver prydet med cabochonslebet røgkvarts, vedhæng/broche i form af skildpadde prydet med facetteret røgkvarts og armbånd prydet med oval facetslebet røgkvarts. Øreklips B. 17 mm. L. 25 mm. Ring front 2,7×3,5 cm. Str. 54. Vedhæng/broche 3,5×5,9 cm. Armbånd B. 22–32 mm. Front 3,7×5,4 cm. Indvendig diam. ca. 6,8 cm. (5)

Øreklips af 10 kt. guld. Ring af 12 kt. guld. Vedhæng/broche og armbånd af nikkel og forgyldt sølv.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Smykker og Fashion, 10. april 2024

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag