1645/​916

Steffen Syrach-Larsen (f. 1934)

Et sæt på tre indskudsborde af palisander med svungen sarg. Lille bord ilagt sort formica plade. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. H. 50/48/46. L. 53/43/33. B. 42/38/33. (3)

Proveniens: Komponist Ursula Mamlok. Erhvervet på Den Permanente i 1962.

Fremstår med brugsslitage herunder ridser, mærker og skjolder. Løse samlinger ved ben. Minimal finérrevne på undersiden af lille bord. Krakeleringer på top.

Moderne kunst og design, 8. november 2016

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK