914/​29

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Stor kolbeformet vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med Solfatara glasur. Sign. Salto. Kgl. P. Formgivet 1944. H. 27. Diam. 28.

Proveniens: I grosserer Iver Lemches private samling, Hellerup og herefter denne familie.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY- Keramikmuseum Danmark, ill. s. 84 samt i modelregister fig. 216, s. 177.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK