914/29
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Stor kolbeformet vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med Solfatara glasur. Sign. Salto. Kgl. P. Formgivet 1944. H. 27. Diam. 28.
Proveniens: I grosserer Iver Lemches private samling, Hellerup og herefter denne familie.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY- Keramikmuseum Danmark, ill. s. 84 samt i modelregister fig. 216, s. 177.
Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023
Vurdering
Hammerslag