2435/​563

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Otte stole af eg, udspændt i sæde og ryg med sjeneflet. Model BM 61. Designet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Alle stole med fletdefekter. To stole med defekt ramme.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?