914/22
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Kalabasformet vase af stentøj dekoreret med Solfatara glasur. Sign. Salto. Kgl. P. Formgivet 1945. H. 19,5.
Proveniens: Redaktør Kai Svarre (f. 1890, d. 1971), som kendte Axel Salto personligt. Vasen siden nedarvet i familien.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister fig. 246, s. 178. Modelnummer 20741.
Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023
Vurdering
Hammerslag