842/72
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Frokostpause i skoven. En vandringsmand nyder en bid brød og en lille én. Sign. P. Mønsted 1886. Olie på lærred. 62×82.
Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013
Vurdering
Hammerslag