2125/​759

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Medestolen”. Et par højryggede lænestole af massivt mahogni, med justérbar sæde/ryg. Løse hynder betrukket med lysegrønt alcantara. Model 2254. Formgivet i 1956–57. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Betræk med pletter.

Moderne kunst og design, 22. juni 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
6.000 DKK