2125/759
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Medestolen”. Et par højryggede lænestole af massivt mahogni, med justérbar sæde/ryg. Løse hynder betrukket med lysegrønt alcantara. Model 2254. Formgivet i 1956–57. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag