Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Glasbakke af sølvplet, to askebægre af tin og sølv samt askebæger af tin med inskription “Kay Bojesens tinarbejder. C.E. Fritzsche Amagertorv 14”. To “lillebror”-oplukkere af hhv. bronze og sølvplet samt pigeoplukker af bronze. Stemplet hhv. Kay Bojesen og KBS. Askebægre. Diam. 6,5–7. Oplukkere H. 8,5–9. (7)
Almindelig brugsslitage.
1100635 |