1507/​903

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ry 8”. Tre bogreoler af eg, hver med fem flytbare hylder. Tegnet 1952. Udført hos Ry Møbler. To stemplet RY 1965. Hver reol H. 180,5. B. 100. D. 33,5. (3)

Litteratur: Katalog fra Ry Møbler/Salesco 1959.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 10. februar 2015

Kategori
Vur­dering

3.000–4.000 kr

Solgt

Hammerslag

3.600 kr  

15 bud

Tidspunkt Byder Bud
17882 3.600 kr
919551 3.400 kr
868111 (Autobud) 3.200 kr
919551 3.200 kr
868111 (Autobud) 3.000 kr
919551 2.900 kr
868111 (Autobud) 2.800 kr
919551 2.700 kr
868111 2.600 kr
176493 (Autobud) 2.500 kr
868111 2.400 kr
176493 (Autobud) 1.650 kr
919179 1.600 kr
176493 1.550 kr
886273 1.500 kr