1507/903
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 8”. Tre bogreoler af eg, hver med fem flytbare hylder. Tegnet 1952. Udført hos Ry Møbler. To stemplet RY 1965. Hver reol H. 180,5. B. 100. D. 33,5. (3)
Litteratur: Katalog fra Ry Møbler/Salesco 1959.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 10. februar 2015
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||