1507/​903

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ry 8”. Tre bogreoler af eg, hver med fem flytbare hylder. Tegnet 1952. Udført hos Ry Møbler. To stemplet RY 1965. Hver reol H. 180,5. B. 100. D. 33,5. (3)

Litteratur: Katalog fra Ry Møbler/Salesco 1959.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 10. februar 2015

Kategori
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.600 DKK  

15 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK