866/​11

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Erhvervet af Skovgaard Museet i Viborg i september 2016.

“Et siellandsk Landskab, hvortil Motivet er taget ved Fredensborg”. Sign. P.C. Skovgaard Marts 1841. Olie på lærred. 116×160.

Udstillet: Charlottenborg 1841 nr. 128.

Kunstforeningen, “P. C. Skovgaards Arbejder i 100 Aaret for hans Fødsel”, 1917 nr. 41.

Skovgaard Museet, “P. C. Skovgaard-udstillingen”, 1967 nr. 13.

Litteratur: Henrik Bramsen, “Malerier af P. C. Skovgaard”, planche 11, omtalt s. 19. Her nævnes det at P. C. Skovgaard og J. Th. Lundbye hver malede et landskab ved Esrum sø. Sidstnævntes maleri “Sjællandsk landskab. Åben egn i det nordlige Sjælland” ejes i dag af Statens Museum for Kunst. (Afbildet).

Helsingør Kommunes Museer ejer en smuk gennemarbejdet akvarel nærværende landskab. (Afbildet).

De skildrede lokaliteter kan ikke have være langt fra hinanden; men er alligevel meget forskellige. “Lundbyes billede har en fint udtænkt linierytme. Bakkernes fald ned mod højre side afbalanceres fint af vejen, der slynger sig ind i landskabet. Skovgaards billede har en helt anden rytme. Vejen er ført lige ind i billedet og føles som flade og ikke som linie, og den er ikke skåret i stykker ved skarpe planinddelinger. Landskabet har derved faaet en fast, haandgribelig rumlighed. I malerisk henseende er baggrundslandskabet uforligneligt. Søbredden med Nøddebo Kirke og Skovene er malet med skitsens fylde og friskhed”.

P. C. Skovgaard var en af guldaldertidens hovedskikkelser, især kendt for sine storladne skildringer af det danske landskab. Han er den, der om nogen har evnet at gengive det danske nationale landskab. Nærværende maleri er et godt eksempel herpå og måske det første i stort format.

Maleriet var et konkurrencearbejde for den Neuhausenske præmie.

Proveniens: Maleriet blev i sin tid erhvervet af justitsråd Hald, der boede i Klareboderne, hvor Gyldendal i dag ligger. 1917 ejedes maleriet af frøken Hald, herefer arvet af Bertha Emilie Bech. I 1959 arvede politikommissær Ole Bech, Odense maleriet, stadig i hans eje i 1967. Fortsat i samme families eje til i dag.

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

600.000 DKK