1812/1559
Sønderjysk tedåse af sølv, forside graveret med kronet spejlmonogram. Låg stemplet med mestermærke og Tønder bymærke. Mester Andreas Nissen, Tønder 1770'erne. Vægt 128 gr. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 22. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud