2137/12
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med sorte arabertal og små sekunder. Mekanisk værk med manuelt optræk cal. 19.74N. Værk nr. 3926086. Støvkapsel af metal. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 85 g. Diam. 48 mm. Medfølgende urkæde af 14 kt. guld. Vægt ca. 40 g.
Fremstår med mindre alders- og brugsspor. Kasse med gravering. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag